BIM - Projektujemy w technologii Building Information Modeling

bim555x484

BIM to koncepcja, która zrewolucjonizowała podejście do projektowania, realizacji inwestycji i zarządzania budynkiem.

BIM, czyli modelowanie informacji o budynku (ang. Building Information Modeling) umożliwia ciągły i natychmiastowy dostęp do informacji o projekcie, jego kosztach i harmonogramach. Upraszcza także sam proces projektowy, poprzez możliwość testowania w świecie wirtualnym rozmaitych wariantów i schematów, w celu wybrania optymalnego. Wyniki testów są spójne i wiarygodne dzięki coraz lepszemu odzwierciedleniu rzeczywistości poprzez jeden cyfrowy model. Może on być wykorzystywany do podejmowania decyzji projektowych, opracowania spójnej dokumentacji budowlanej oraz analiz zyskowności i szacowania kosztów inwestycji, a docelowo także do zarządzania obiektem. Dzięki pracy na jednym modelu, firmy zaangażowane w projektowanie, budowanie i zarządzanie budynkiem mogą znacząco zwiększyć swoją efektywność i zredukować liczbę błędów powstających w całym procesie tworzenia dokumentacji. Cyfrowe dane projektowe w połączeniu z innowacyjną technologią parametrycznego modelowania informacji dają znaczące korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami projektowania i budowania. Nie jest to, co istotne, zwyczajny model geometryczny ubrany w estetyczne tekstury stworzony w celu wygenerowania urokliwych wizualizacji. W modelu BIM każdy element jest wirtualnym odpowiednikiem rzeczywistych części składowych budynku, razem z ich charakterystyką. Każdy z nich jest cyfrowym odpowiednikiem fizycznych komponentów budynku: ścian, słupów, okien, drzwi, schodów itp. W efekcie, model BIM pozwala nam zrozumieć budynek jeszcze zanim zacznie się jego budowa: znamy wydajność energetyczną, kontrolujemy koszty budowy i materiałów, a także utrzymania przez cały cykl życia budynku – już na etapie projektu. Na modelu BIM możemy przeprowadzać wiele analiz: od statycznych, energetycznych, po analizę nasłonecznienia, czy analizy akustyczne. Model BIM jest więc przydatny nie tylko w momencie projektowania, ale również w momencie budowy i długo po jej zakończeniu.

DLA KOGO BIM?
Dzięki modelowaniu 3D proces projektowania budynku przez architekta jest analogiczny do procesu budowania w rzeczywistości. BIM jest technologią OTWARTĄ – pozwala na współpracę systemów informatycznych z różnych branż zaangażowanych w projektowanie i realizację inwestycji. Z BIM mogą korzystać wszyscy specjaliści biorący udział w projektowaniu budynku (konstruktorzy, projektanci instalacji itd.) Praca projektowa odbywa się na jednym wirtualnym modelu, a więc zmiany wprowadzane są równolegle – pojawiają się jednocześnie u wszystkich osób pracujących nad obiektem. Dzięki dokładności elementów modelu BIM, z projektu mogą korzystać również producenci prefabrykatów, które zostaną użyte do budowy obiektu. Model BIM pozwala również na płynne zarządzanie projektem budowlanym w trakcie jego realizacji. Ponadto, wraz z pojawieniem się urządzeń mobilnych takich jak smartfony i tablety, modele BIM stają się dostępne dla klientów, właścicieli budynków czy ich zarządców.

DLA INWESTORÓW
BIM pozwala usprawnić realizację inwestycji tak, by prace zakończono w zaplanowanym terminie, przy tym znacznie oszczędzając kapitał inwestora.
DLA GENERALNYCH WYKONAWCÓW
Inwestycja realizowana w technologii BIM przebiega szybciej, bez dodatkowych problemów na placu budowy.
DLA EKSPERTÓW
Do modelu BIM można wprowadzić wszystkie istotne dane dla całego projektu.


JAKIE KORZYŚCI PRZYNOSI BIM?


RÓŻNORODNOŚĆ ZASTOSOWAŃ
BIM ma uniwersalny charakter i może być wykorzystywany w szerszym zakresie niż tradycyjna, nawet cyfrowa dokumentacja. Wszystkie dotychczas dostępne metody inwentaryzacji jako finalne opracowanie udostępniają informacje w formie rysunków 2D, ewentualnie – modelu „siatkowego” lub bryłowego 3D, albo też tzw. „chmury punktów” (efektu skanowania 3D). Są to uboższe dane obejmujące jedynie odwzorowanie, nie zawierające żadnych parametrów dotyczących konstrukcji czy charakterystyki elementów, np. rodzaju stolarki okiennej. Dane takie wymagają interpretacji, która w przypadku chmury punktów jest skomplikowana i czasochłonna, a jej efekt to wciąż dane 2D lub 3D, nie zaś dane BIM.

Open BIM to przyszłość przemysłu budowlanego. Szczegółowość modelu, łatwość przepływu informacji między branżami, płynność wprowadzania zmian w projekcie, możliwość symulacji kosztów i bilansu energetycznego – wszystko to sprawia, że powszechność użycia modeli BIM na świecie wzrasta w geometrycznym tempie. BIM to nowy paradygmat w projektowaniu budowlanym i, już niebawem, światowy standard.


Drukuj   E-mail